Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Новогребельська громада» (код ЄДРПОУ: 04328654) був реорганізований і увійшов до складу Калинівської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-69 - Метастудія (Вінниця)
Starostat.org.ua - розробка веб-сайтів для старостинських округів ОТГ України
A A A K K K
для людей із порушенням зору
Новогребельська сільська об'єднана територіальна громада
припинила діяльність, увійшла до складу Калинівської громади

Історія села Нова Гребля

Мальовниче село Нова Гребля розкинулось на двох берегах великої водойми, що утворилася в руслі річки Десенки. Відстань до районного центру – 25 км.

Село засноване у XVII ст.. Спочатку була заселена частина села, яка називалася Кутище, розташована на правому березі річки Десенки. Потім через річку побудували греблю і почалося заселення лівого берега, а поселення назвали Нова Гребля. Село належало пану Мединському, який одержав його в дар від цариці Катерини ІІ. Першими жителями села були селяни, які займалися землеробством, бондарством, теслярством і лісорозробками, але прізвища їх невідомі, бо була розповсюджена епідемія чуми і все населення вимерло, а оселі були спалені. На лівому березі річки Десенки ріс густий ліс, площа якого в 1846 р. у порівнянні з теперішньою була на 20 г. більшою, але його не вирубували тоді на паливо, а використовували для цього солому. Пізніше, на початку 18 століття, почалася вирубка лісу і там почали будувати взруб хати. Вулиця називалася Пеньками. Лісом, який займав майже весь лівий берег річки, володів пан, а у лісника було прізвище Соболь, від чого ця частина села носить назву «Соболівка».

Між селами Стара Прилука і Нова Гребля проживали здебільшого євреї-ковалі, тому цю частину села назвали «Ковальщина». Рід Мединських володів землями і селом до 70-х років XIX ст.

В кінці XIX століття с. Нова Гребля належало поміщикові німцеві Мерінгу (його володіння простягались від села Старої Прилуки, с. Великий Чернятин та с. Лозівки Козятинського р-н. і налічувало 40 тис. десятин землі).

Цукровий завод села Нової Греблі був побудований у 1899 році. Він займав територію сучасної майстерні Новогребельського радгоспного училища механізації сільського господарства. Завод був устаткований закордонним обладнанням, що було доставлене з Німеччини та Англії.

З метою закріплення за заводом кваліфікованих робітників Мерінг почав будувати біля заводу школу і лікарню. Раніше в селі Новій Греблі була двокласна церковно-приходська школа, яка розміщалася поблизу церкви.

З ростом виробництва цукру в Новій Греблі церковно-приходська школа вже не задовольняла вимог і поміщик вирішив на зборах земства підняти питання про будівництво чотирикласної школи, яка була побудована в 1910 році на пустирі, поблизу заводу. Вона нараховувала 9 класних кімнат і кімнатку техробітниці. Перший період школа носила назву заводської і в ній навчались переважно діти робітничої аристократії, які носили форму, а діти бідноти могли попасти в цю школу випадково.

Після закінчення громадянської війни жителі села Нової Греблі приступили до відбудови господарства. Селяни одержали землю, яка належала поміщикові Мерінгу. Землю ділили на кожного члена сім'ї в розмірі однієї десятини. В 1923 році в селі Нова Гребля нараховувалось господарств 497, населення - 2315 чоловік, площа землі в користуванні - 2059 десятин.

Село відоме своєю історичною пам'яткою – кам'яною Свято-Михайлівською церквою, зведеною в стилі пізнього класицизму у 1701р., на стінах якої зберігся живопис ХІХ ст.

Весною 1931р. селяни організували колгосп «Червоний сівач», а в 1946р. господарство перейменували в колгосп ім.Леніна.

На сьогоднішній день в с. Нова Гребля проживає 1141 житель, налічується 470 дворів. Мешканці села працюють в СВК «Надія», амбулаторії ЗПСМ, ТОВ «Агровінпром», Стаціонарному відділенні для проживання людей похилого віку «Затишок», Новогребельській ЗОШ І-ІІІ ст., відділенні зв'язку, будинку культури, сільській раді, сільській бібліотеці та у КП «Господар». На території села працюють 5 магазинів, швейна майстерня та кафе.


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Starostat.org.ua, Rayrada.org.ua, Rda.org.ua, Osv.org.ua